Prezidentov právny relativizmus a Ficove protiústavné exkrementy

Autor: Pavol Szabo | 31.1.2011 o 17:00 | (upravené 21.3.2011 o 16:40) Karma článku: 18,70 | Prečítané:  5244x

(Snáď) posledná spanilá jazda Robovej garnitúry by v niektorých jeho protiústavných hlodoch prekonali aj socialistickú právnickú dvojročnicu z rokov 1948 až 1950. Chýbala však podpora zaniknutého východného bloku, do cesty vkročilo rozhodnutie Ústavného súdu a hneď sú zo sudcov iba politici. Ak už nie právnikom, tak aspoň tým politikom.

Rozhodnutia s obsiahlejším odôvodnením zverejní Ústavný súd až po určitom čase, no z oficiálneho tlačového vyjadrenia súdu by snáď aj spomínaný hobby právnik vycítil zlyhanie jeho neústavného konštruktu.

Nález o nútenom obmedzení vlastníckeho práva súkromných zdravotných (neštátnych) poisťovní postavilo celé legislatívne opatrenie, v duchu nepravej retroaktivity, do pozície neprípustného zásahu do generálnych princípov právneho štátu, zjavne neprimeraného vo vzťahu k legitímnym záujmom.

ParagrafOdhliadnuc od toho, že predražením diaľnic sa štandardne zasiahol majetok našich peňaženiek, zaútočilo sa aj na majetky vlastníkov pozemkov stojacich v ceste nemilosrdnej výstavby. Redukcionistický tvorca právneho predpisu autoritatívnej výstavby infraštruktúry, prekročil hranicu definície verejného záujmu. Verejný záujem vymeral dojmami a pocitmi, pričom bol súkromný pozemok vopred predurčený vyvlastneniu, a neriešil situáciu zamietnutia návrhu na vyvlastnenie.

Pravdepodobne by ste sa obklopili úzkosťou, keby vás štát informoval o vystavaní diaľnice cez vašu záhradu, avšak formálne sa ho žiaľ vyvlastniť nepodarilo. Návrat do pôvodného stavu takmer nemožný (restitutio in integrum) a jedno z najzákladnejších práv jednotlivca prevalcované štátnym asfaltom.

„Problémom napadnutých ustanovení je skutočnosť, že k formálnemu vyvlastňovaniu alebo odkúpeniu nehnuteľností nedošlo pred začatím stavebných prác, a teda sa stavia na pozemkoch cudzích, ešte nevyvlastnených. Stavebný úrad – Ministerstvo dopravy pôšt a telekomunikácii Slovenskej republiky už vydaním stavebného povolenia de-facto vyvlastňuje nehnuteľnosť, a krajský stavebný úrad vo vyvlastňovacom konaní už len určuje výšku náhrady.“

Napriek nešťastnému pojmu, je „verejný záujem“ z hľadiska zdravého rozumu logické určovať ad hoc preukazovacím konaním, no spomínaný predpis plošne definoval verejný záujem už samotnou potrebou výstavby.

slovenský el presidente...

sa v poslednej dobe hrdí aktivitou v štýle vracania schválených zákonov parlamentom. Prezidentskému postu, charakteristického oficiálnymi zahraničnými návštevami až z ríše Mao Ce-Tunga, vysokým platom a vekom, prináleží mimo iného verejno-politická kontrola ústavnosti v promulgačnej etape legislatívneho procesu. Za bývalé štvorročné volebné obdobie vrátil niečo cez 30 zákonov, za pol roka novej vlády stihol tak učiniť už s deviatimi.

Celospoločenská diskusia o protiústavnosti dvoch kontroverzných predpisov medzi laickou a odbornou verejnosťou, kritika smerujúca aj z vlastných radov, záhadne neinšpirovala náš najvyšší ústavný orgán ani k pripomienkam, nieto ešte k podaniu návrhu na začatie konania pred Ústavným súdom. Oba zákony boli bez akýchkoľvek výhrad dobrovoľne podpísané.

Prezident predstavuje poslednú inštanciu kontroly v rámci schvaľovania právnych predpisov a preto mu náš ústavný dokument zveruje zodpovedajúce právomoci. V ideálnom svete by mal načúvať svojej právnej logike, presvedčeniu a spoločenskému tónu znejúceho hlasmi občanov, ktorých norma zaväzuje. Tón sa niesol v negatívnom duchu a bohužiaľ stáva sa, že nie každý je obdarovaný hudobným sluchom.

Zlyhanie nehľadajte iba v navrhovateľoch zákonov, ale aj v osobe súčasnej kontroly ústavnosti z Grasalkovičovho paláca. Farbu predsa poznáme...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Denne im prejde cez ruky šesťsto kíl múky. Ako sa robí maces na Slovensku

Maces kupujú hlavne ľudia s problémami s trávením.

KOMENTÁRE

Rok 1997: Zmrznutý Leo desil viac než elektrikár Mečiar

Moc stále držal v rukách Mečiar a z rodinných osláv sa stávali nočné mory.


Už ste čítali?