Prezidentov právny relativizmus a Ficove protiústavné exkrementy

Autor: Pavol Szabo | 31.1.2011 o 17:00 | (upravené 21.3.2011 o 16:40) Karma článku: 18,70 | Prečítané:  5244x

(Snáď) posledná spanilá jazda Robovej garnitúry by v niektorých jeho protiústavných hlodoch prekonali aj socialistickú právnickú dvojročnicu z rokov 1948 až 1950. Chýbala však podpora zaniknutého východného bloku, do cesty vkročilo rozhodnutie Ústavného súdu a hneď sú zo sudcov iba politici. Ak už nie právnikom, tak aspoň tým politikom.

Rozhodnutia s obsiahlejším odôvodnením zverejní Ústavný súd až po určitom čase, no z oficiálneho tlačového vyjadrenia súdu by snáď aj spomínaný hobby právnik vycítil zlyhanie jeho neústavného konštruktu.

Nález o nútenom obmedzení vlastníckeho práva súkromných zdravotných (neštátnych) poisťovní postavilo celé legislatívne opatrenie, v duchu nepravej retroaktivity, do pozície neprípustného zásahu do generálnych princípov právneho štátu, zjavne neprimeraného vo vzťahu k legitímnym záujmom.

ParagrafOdhliadnuc od toho, že predražením diaľnic sa štandardne zasiahol majetok našich peňaženiek, zaútočilo sa aj na majetky vlastníkov pozemkov stojacich v ceste nemilosrdnej výstavby. Redukcionistický tvorca právneho predpisu autoritatívnej výstavby infraštruktúry, prekročil hranicu definície verejného záujmu. Verejný záujem vymeral dojmami a pocitmi, pričom bol súkromný pozemok vopred predurčený vyvlastneniu, a neriešil situáciu zamietnutia návrhu na vyvlastnenie.

Pravdepodobne by ste sa obklopili úzkosťou, keby vás štát informoval o vystavaní diaľnice cez vašu záhradu, avšak formálne sa ho žiaľ vyvlastniť nepodarilo. Návrat do pôvodného stavu takmer nemožný (restitutio in integrum) a jedno z najzákladnejších práv jednotlivca prevalcované štátnym asfaltom.

„Problémom napadnutých ustanovení je skutočnosť, že k formálnemu vyvlastňovaniu alebo odkúpeniu nehnuteľností nedošlo pred začatím stavebných prác, a teda sa stavia na pozemkoch cudzích, ešte nevyvlastnených. Stavebný úrad – Ministerstvo dopravy pôšt a telekomunikácii Slovenskej republiky už vydaním stavebného povolenia de-facto vyvlastňuje nehnuteľnosť, a krajský stavebný úrad vo vyvlastňovacom konaní už len určuje výšku náhrady.“

Napriek nešťastnému pojmu, je „verejný záujem“ z hľadiska zdravého rozumu logické určovať ad hoc preukazovacím konaním, no spomínaný predpis plošne definoval verejný záujem už samotnou potrebou výstavby.

slovenský el presidente...

sa v poslednej dobe hrdí aktivitou v štýle vracania schválených zákonov parlamentom. Prezidentskému postu, charakteristického oficiálnymi zahraničnými návštevami až z ríše Mao Ce-Tunga, vysokým platom a vekom, prináleží mimo iného verejno-politická kontrola ústavnosti v promulgačnej etape legislatívneho procesu. Za bývalé štvorročné volebné obdobie vrátil niečo cez 30 zákonov, za pol roka novej vlády stihol tak učiniť už s deviatimi.

Celospoločenská diskusia o protiústavnosti dvoch kontroverzných predpisov medzi laickou a odbornou verejnosťou, kritika smerujúca aj z vlastných radov, záhadne neinšpirovala náš najvyšší ústavný orgán ani k pripomienkam, nieto ešte k podaniu návrhu na začatie konania pred Ústavným súdom. Oba zákony boli bez akýchkoľvek výhrad dobrovoľne podpísané.

Prezident predstavuje poslednú inštanciu kontroly v rámci schvaľovania právnych predpisov a preto mu náš ústavný dokument zveruje zodpovedajúce právomoci. V ideálnom svete by mal načúvať svojej právnej logike, presvedčeniu a spoločenskému tónu znejúceho hlasmi občanov, ktorých norma zaväzuje. Tón sa niesol v negatívnom duchu a bohužiaľ stáva sa, že nie každý je obdarovaný hudobným sluchom.

Zlyhanie nehľadajte iba v navrhovateľoch zákonov, ale aj v osobe súčasnej kontroly ústavnosti z Grasalkovičovho paláca. Farbu predsa poznáme...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Je z trinástich detí a nikto mu neveril. Dnes láme rekordy

Hovoria o ňom ako o novom Matejovi Tóthovi. Sedemnásťročný Daniel Kováč však musel dokázať, že nie je feťák a so športom to myslí vážne.

ŠPORT

Vlhová spravila chybu, v obrovskom slalome o pódium nebojovala

Víťazkou obrovského slalomu sa stala Nemka Viktoria Rebensburgová.

DOMOV

Trebišov, mesto syfilisu. Už osem rokov sa mu nedarí nad chorobou zvíťaziť

Syfilis šíria nezriedka detské prostitútky.


Už ste čítali?